Založ si blog

Zánik ‘čílskeho modelu’ trasie Ríšou!

Pri hlasovaní označovanom ako ‘historický’ dolná poslanecká snemovňa v Čile hlasovala o ústavnej zmene aj o doplnení, ktorý občanom umožní výber až 10% ich súkromných dôchodkových účtov, známych pod skratkou AFP, ktorá im poskytne ďalšie prostriedky uprostred pandémie koronavírusov a súvisiacej hospodárskej krízy. 

Obzvlášť nadšený neoliberálnemu prezidentovi Sebastiánovi Piñerovi bol fakt, že 32 poslancov jeho vládnucej pravicovej koalície ‘Chile Vamos’ (Čile ideme) už hlasovalo za pozmeňujúci a doplňujúci návrh. Teraz to musí byť napísané do zákona. Zatiaľ čo 10% nie je obrovská hodnota, skutočnosť, že táto novela bola schválená je dôležitá!

Pretože ovplyvňuje to, čo sa považuje za základný kameň systému voľného trhu Čilskej univerzity v Chicagu – násilne uvalené Pinochetovou diktatúrou v roku 1981 – Vlastným bratom prezidenta, José Piñeru, spôsobil paniku na Wall Street a v Londýne (aj Britská ríša). Ústredie mesta (City) a jeho časopis The Economist sa veľmi sťažovalo.

Že už predtým bol Piñera nútený minúť viac peňazí na riešenie sociálnych požiadaviek počas pandémie, čo ho prinútilo vyzerať ‘skôr ako európsky kresťanský demokrat alebo ako nedbalý liberál’! Ak bude dodatok prijatý ako návrh zákona, táto finančná handra varuje, ‘oslabilo by to centrálnu inštitúciu čílskeho modelu’. Presne tak!

Bloomberg potom 21. júla pripustil, že súkromný dôchodkový systém určite nechal milióny Čílčanov ‘pozadu’, avšak tiež varoval, že ak sa novela stane zákonom, občania riskujú svoje budúce dôchodky – sotva hrozba, pretože väčšina dôchodkov nestačí ani na to, aby žili dôstojne! Piñera so 16% -ným stupňom schválenia teraz čelí voľbám.

Aj vetovaniu nového zákona, jeho poslaniu ústavnému súdu, aby určil jeho ústavnosť alebo ho nechal stáť. V každom prípade má problémy. A nadchádzajúce bude národné referendum o dumpingu Pinochetskej ústavy z roku 1980, ktoré napísal stúpenec C. Schmitta, čo vyústi do novej ústavy – rana pre ‘čílsky model’ a hrozba Britskej ríše!

Už vôbec neodporujú ani tyranii!

10.08.2020

Momentálne celé ľudstvo sa nachádza na historickej križovatke a väčšina ľudí sa ľahko rozhoduje poslúchať nový vznikajúci sociálny poriadok. V USA, napríklad, je hystéria a strach už veľmi silná, hmatateľná a dokonca aj škaredá! Rovnako ako Stanley Milgram demonštroval vo svojom dnes už slávnom spoločenskom experimente, kde väčšina ľudí už sa stavia proti [...]

USA univerzitám – odhaľte zdroje financií!

08.08.2020

USA ministerstvo spravodlivosti stíha čínskych akademikov, ktorí pracovali ako výskumní pracovníci na amerických univerzitách a obviňuje ich, že zatajovali spoluprácu s čínskou armádou a páchali vízové podvody. Najnovšie bola čínska onkológka Tang Juan, ktorá pracovala na kalifornskej univerzite v Davise, federálnymi úradmi zatknutá a vzatá do väzby v Sacramente, [...]

Covid19 – prax pre budúcu bio-vojnu?

06.08.2020

Pandémia Covid-19 fungovala ako ‘skúška biologického boja’, hovorí popredný ruský pediatr, ktorý je presvedčený, že rýchlo sa šíriaci vírus bol skúškou svetových systémov zdravotnej starostlivosti. V rozhovore s Forbesom profesor Leonid Roshal, prezident Ruského Výskumného ústavu urgentnej detskej chirurgie a traumatológie, vysvetlil, že nie všetky národy [...]

Mikuláš Černák

Súd schválil dohodu. Černák trest nedostal, Kaštan si odsedí viac rokov

11.08.2020 12:41, aktualizované: 13:20

Bývalý bos banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák sa priznal k 16 starším skutkom, z toho 14 vraždám. Aktuálne si odpykáva doživotie.

Libanon Bejrút výbuchy obete Rusko pomoc materiálna

Francúzsky expert: V bejrútskom prístave sú stále nebezpečné chemikálie

11.08.2020 12:24, aktualizované: 13:16

Chemici a hasiči pracujú na zabezpečení najmenej 20 kontajnerov s potenciálne nebezpečnými chemikáliami v zničenom prístave, keďže zistili, že z jedného kontajnera uniká chemikália.

Mikulec Libanon  pomoc humanitárna  Ibrahim Assaf brocková

Slovensko poskytne Libanonu 100-tisíc eur, zdravotnícky materiál aj potraviny

11.08.2020 12:05

Slovensko poskytne Libanonu pomoc v súvislosti s minulotýždňovým výbuchom v Bejrúte.

podpalacstvo nepouzivat

Považskobystrickému viceprimátorovi Máťošovi zhorelo v noci auto

11.08.2020 11:45

Za podpálením automobilu môže byť politický motív, uviedol poškodený viceprimátor Peter Máťoš.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 517
Celková čítanosť: 1143520x
Priemerná čítanosť článkov: 2212x

Autor blogu

Kategórie