Založ si blog

Ako sa svet zmenil za tak krátko!

Najhorší hospodársky pokles od veľkej hospodárskej krízy! Apríl World Economic Outlook predpokladá, že globálny rast v roku 2020 klesne na -3%. Svet sa len za tri mesiace od poslednej aktualizácie svetového hospodárskeho výhľadu v januári dramaticky zmenil! 

Katastrofa koronavírusov spôsobila stratu tragicky veľkého počtu ľudských životov. Krajiny implementujú potrebné karantény a sociálne dištancovanie sa na zvládnutie pandémie! Svet vstúpil do veľkej blokády! Rozsah a rýchlosť kolapsu aktivity je úžasný!

Je to kríza ako žiadna iná a existuje značná neistota, pokiaľ ide o jej vplyv na životy a živobytie ľudí. Veľa záleží na epidemiológii vírusu, účinnosti obmedzujúcich opatrení a vývoji liečiv a vakcín, ktoré je ťažké predvídať. Mnoho krajín navyše čelí krízam!

Zdravotná kríza, finančná kríza a kolaps cien komodít, ktoré vzájomne pôsobia komplexne. Tvorcovia politík poskytujú bezprecedentnú podporu domácnostiam, firmám a finančným trhom, a hoci je to rozhodujúce pre oživenie ekonómie, existuje neistota.

Za predpokladu, že pandémia a požadované zadržiavanie vrcholí v druhom štvrťroku pre väčšinu krajín sveta a bude ustupovať v druhej polovici tohto roka sa situácia môže podstatne zmeniť! Svetový ekonomický pokles globálneho rastu spadne až na -3%. 

Ide o zníženie o 6,3 percentuálneho bodu od januára 2020, čo je veľká revízna zmena vo veľmi krátkom období! To robí z Veľkej blokády najhoršiu recesiu od Veľkej hospodárskej krízy a oveľa horšiu ako globálna finančná kríza! Kto tomu správne porozumie?

Už vôbec neodporujú ani tyranii!

10.08.2020

Momentálne celé ľudstvo sa nachádza na historickej križovatke a väčšina ľudí sa ľahko rozhoduje poslúchať nový vznikajúci sociálny poriadok. V USA, napríklad, je hystéria a strach už veľmi silná, hmatateľná a dokonca aj škaredá! Rovnako ako Stanley Milgram demonštroval vo svojom dnes už slávnom spoločenskom experimente, kde väčšina ľudí už sa stavia proti [...]

USA univerzitám – odhaľte zdroje financií!

08.08.2020

USA ministerstvo spravodlivosti stíha čínskych akademikov, ktorí pracovali ako výskumní pracovníci na amerických univerzitách a obviňuje ich, že zatajovali spoluprácu s čínskou armádou a páchali vízové podvody. Najnovšie bola čínska onkológka Tang Juan, ktorá pracovala na kalifornskej univerzite v Davise, federálnymi úradmi zatknutá a vzatá do väzby v Sacramente, [...]

Covid19 – prax pre budúcu bio-vojnu?

06.08.2020

Pandémia Covid-19 fungovala ako ‘skúška biologického boja’, hovorí popredný ruský pediatr, ktorý je presvedčený, že rýchlo sa šíriaci vírus bol skúškou svetových systémov zdravotnej starostlivosti. V rozhovore s Forbesom profesor Leonid Roshal, prezident Ruského Výskumného ústavu urgentnej detskej chirurgie a traumatológie, vysvetlil, že nie všetky národy [...]

Mikuláš Černák

Súd schválil dohodu. Černák trest nedostal, Kaštan si odsedí viac rokov

11.08.2020 12:41, aktualizované: 14:21

Bývalý bos banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák sa priznal k 16 starším skutkom, z toho 14 vraždám. Aktuálne si odpykáva doživotie.

Libanon Bejrút výbuchy obete Rusko pomoc materiálna

Francúzsky expert: V bejrútskom prístave sú stále nebezpečné chemikálie

11.08.2020 12:24, aktualizované: 13:16

Chemici a hasiči pracujú na zabezpečení najmenej 20 kontajnerov s potenciálne nebezpečnými chemikáliami v zničenom prístave, keďže zistili, že z jedného kontajnera uniká chemikália.

Mikulec Libanon  pomoc humanitárna  Ibrahim Assaf brocková

Slovensko poskytne Libanonu 100-tisíc eur, zdravotnícky materiál aj potraviny

11.08.2020 12:05

Slovensko poskytne Libanonu pomoc v súvislosti s minulotýždňovým výbuchom v Bejrúte.

podpalacstvo nepouzivat

Považskobystrickému viceprimátorovi Máťošovi zhorelo v noci auto

11.08.2020 11:45

Za podpálením automobilu môže byť politický motív, uviedol poškodený viceprimátor Peter Máťoš.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 517
Celková čítanosť: 1143547x
Priemerná čítanosť článkov: 2212x

Autor blogu

Kategórie