V roku 2002, keď sa v Číne objavil smrteľný, pneumonikálny vírus známy ako SARS, továrne v krajine väčšinou chrlili lacný tovar, ako sú tričká a tenisky, pre zákazníkov z celého sveta.
Po 18-ich rokoch sa po najľudnatejšej krajine sveta rýchlo šíri ďalší smrtiaci vírus. Čína sa však vyvinula v hlavnú globálnu ekonomiku, čím sa epidémia stala podstatne silnejšou hrozbou pre svet.
Medzinárodné spoločnosti, ktoré sa spoliehajú na čínske továrne a na výrobu svojich výrobkov a závisia od predaja od čínskych spotrebiteľov, už varujú pred nákladnými problémami.
Apple, Starbucks a Ikea majú dočasne zatvorené obchody v Číne. Továrne vyrábajúce autá pre General Motors a Toyota odďaľujú výrobu. Aj mnohé letecké spoločnosti zrušili lety do Číny.
Doposiaľ bol vplyv na továrne obmedzený skutočnosťou, že sa ohnisko objavilo počas lunárneho Nového roka, najdôležitejšieho sviatku. Strach z vírusu necháva pracovníkov z vidieku doma!
Jedna zo svetových ekonómov, hovorí o následkoch: ‘Hovoríme o potenciálne rozsiahlom regióne krajiny, od ktorej dnes závisí ekonomika celého sveta ako od výrobnej dieľne. Účinky budú neočakávané a devastujúce’!
Čína sa v súčasnosti stala najdominantnejším hráčom sveta v jej ekonomike! Len za posledné desaťročie sa stala niečím, čo ju zároveň v poslednom období robí pre svetové hospodárstvo posledným a rozhodujúcim riešením !
Čína teraz čelí pandemickému scenáru apokalypsy,... ...
Jednou z obáv koronavírusu bola možnosť ...
Celá debata | RSS tejto debaty