Nový svetový poriadok uniká!

Pred rokom 1914 sa zdalo, že celý svet sa skutočne blíži k Utópií alebo k imaginárnej ideálnej spoločnosti! Už v 16. storočí britský štátnik sir Thomas More rozprával o imaginárnej výprave do krajiny nazvanej Utópia.

Mnohí iní po ňom začali stavať na jeho imaginárnej predstave, ale pridávali aj svoje vlastné myšlienky a idei. A počas nasledujúcich storočí si vymýšľali mnohé utópie desiatky európskych spisovateľov. Ale to nebol žiadny návrat k Edenu!

Potom prišla prvá svetová vojna a všetky tie ideálne vášne a myšlienky pochovala! Napriek tomu v poslednom desaťročí minulého storočia prezident Spojených štátov amerických položil otázku a naznačil, že svetová jednota je na obzore!

Totalitné vlády začali padať jedna za druhou! Padol berlínsky múr a Sovietsky zväz, na úžas celého sveta sa rozpadol! Ten zväz, ktorý neustále podnecoval svetové konflikty. Bolo koniec studenej vojny a začali sa rokovania o odzbrojovaní!

Zdalo sa. že sa veci uberajú správnym smerom! Ale čo sa stalo? Kde máme tú sľúbenú svetovú jednotu? Svet sa začal uberať opačným smerom! Samovražedné bombové útoky, teroristické útoky a ďalšie znepokojujúce správy sú na dennom poriadku.

Ani zďaleka sa nepodarilo po 60 rokoch dosiahnúť vznešený cieľ a jednotu národov sveta. Pri svojom vzniku mali Spojené národy 50 členských štátov. Dnes ich je asi 190! Národy dnes viac zaujíma sebaurčenie než priateľské vzťahy medzi sebou!

Svetoznámy ekonóm nedávno povedal: ´Zapletáme sa do začarovaného kruhu rastúceho násilia´!

Sumit Ligy arabských štátov proti Izraelu!

18.09.2025

Mimoriadny summit zvolaný v reakcii na ďalší útok Izraela v Dauhe, ktorého cieľom boli zástupcovia Hamasu, ktorí tam boli rokovať o mierovej dohode, a vydal záverečné komuniké. Potvrdzuje „kolektívnu povinnosť reagovať na túto agresiu v obrane našej spoločnej bezpečnosti“ Zároveň zdôrazňuje, že „absencia medzinárodnej zodpovednosti, a tiež aj mlčanie [...]

Rusko o SCO nezávislosti od Západu!

15.09.2025

Ruský minister financií, diskutuje o úlohe banky SCO, (Šanghajskej organizácie pre spoluprácu) pri dosahovaní už celej nezávislosti od západnej finančnej infraštruktúry! Rozvojovej banky, ktorá zabezpečí nezávislosť od finančnej infraštruktúry kontrolovanej Západom, ako sú Euroclear, Clearstream a SWIFT. Tak povedal pre Izvestia ruský minister financií, Anton Siluanov: [...]

Vietnam vymaže 86 mil bankových účtov!

13.09.2025

Vietnam do sept. 2025 uzavrie desiatky miliónov neoveriteľných bankových účtov na základe nových predpisov o digitálnych platbách. Už na tlačovej konferencii ku „Dňu bezhotovostných platieb 2025“, ktorá sa konala 2. júna, Pham Anh Tuan, riaditeľ platobného oddelenia Štátnej banky Vietnamu (SBV), uviedol, že ich centrálna banka aktívne posilňuje právne i [...]

mimoriadne1, mim1, zemetrasenie, seizmograf

Ruský Ďaleký východ postihlo ďalšie silné zemetrasenie, varovali pred cunami

18.09.2025 22:13

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo 128 kilometrov východne od mesta Petropavlovsk-Kamčatskij a v hĺbke 10 kilometrov.

Francúzsko / polícia /

Polícia vo Francúzsku zastrelila muža, ktorý sa v okolí škôlky pohyboval s mačetou

18.09.2025 21:02

Muž neuposlúchol výzvy polície a s mačetou s ostrím dlhým niekoľko desiatok centimetrov sa približoval k jej príslušníkom.

Ženeva / výbor / Sýria / ústava /

Geir Pedersen sa vzdáva postu osobitného vyslanca OSN pre Sýriu

18.09.2025 20:09

Pedersen (69) bol v roku 2018 - sedem rokov po vypuknutí občianskej vojny v Sýrii - vymenovaný za osobitného vyslanca OSN.

USA armáda vrtuľníky Chinook lety pozastavenie

USA sa snažia získať späť leteckú základňu v afganskom Bagráme. Dôvod podľa Trumpa súvisí s Čínou

18.09.2025 17:57

Základňu v Bagráme vybudoval Sovietsky zväz v 50. rokoch 20. storočia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,763
Celková čítanosť: 5100836x
Priemerná čítanosť článkov: 2893x

Autor blogu

Kategórie

Archív