Macron kapituluje pred žiadosťou Nigeru

Francúzsko po úspešnom prevrate protifrancúzskymi silami stiahne svoju armádu a diplomatov z Nigeru, povedal v nedeľu 24. septembra prezident Francie E. Macron. Ten krok prinesie odchod okolo 1500 vojakov ku koncu roka 2023: “Francúzsko sa rozhodlo stiahnuť svojho veľvyslanca Ittého. V najbližších hodinách sa veľvyslanec, aj i niekoľko diplomatov vráti do Francúzska,“ to povedal Macron v nedeľu pre televíziu France 2. 

„Ale ukončíme našu vojenskú spoluprácu s nigerskými úradmi,“ pokračoval a dodal, že francúzske jednotky sa vrátia domov v „nadchádzajúcich mesiacoch”. Junta už v auguste požadovala, aby francúzsky veľvyslanec, Sylvain Itté, odišiel, lenže keď to Paríž nakoniec odmietol, zrušila jeho diplomatickú imunitu. A minulý týždeň Macron tvrdil, že nigérijská armáda drží „rukojemníka“ Ittého tým, že blokuje dodávky potravín na veľvyslanectvo Francie. Najprv tiež odmietol stiahnutie francúzskych jednotiek.

Spojené štáty ignorujú Vladimíra Putina!

25.01.2026

Moskva nedostala od USA žiadnu vecnú odpoveď na iniciatívu ruského prezidenta Vladimira Putina predĺžiť obmedzenia podľa Zmluvy o opatreniach na ďalšie zníženie obmedzenia strategických útočných zbraní (nová START) ale o 12 mesiacov, uviedla hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová, informovala 22. jan agentúra TASS . „K dnešnému dňu sa stále [...]

Návšteva izraelského prezidenta v AU

23.01.2026

Návšteva izraelského prezidenta v Austrálii je ďalším problémom pre Albáncov, keď členovia Labouristickej strany protestujú! Premiér Anthony Albanese čelí vnútorným výzvam, aby stiahol svoje pozvanie izraelskému prezidentovi Isaacovi Herzogovi na návštevu Austrálie po masakre v Bondi Čo zdôrazňuje potenciál sociálnych nepokojov, keď izraelská hlava štátu dorazí do [...]

Rusko-Americké rokovanie v Davose

21.01.2026

Zatiaľ čo Zelenskyj zrušil svoju účasť! Ruskí a americkí špeciálni vyslanci sa dnes stretli viac ako dve hodiny v „USA House“ v Davose vo Švajčiarsku na okraji tohtotýždňového Svetového ekonomického fóra. Špeciálny vyslanec prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff iba uviedol: “Že jeho stretnutie so špeciálnym vyslancom ruského prezidenta Vladimira Putina Kirillom [...]

vojna na Ukrajine, Volodymyr Zelenskyj

Dokument o bezpečnostných zárukách USA pre Ukrajinu je pripravený na podpis, uviedol Zelenskyj

25.01.2026 18:09

Dokument bude následne poslaný na ratifikáciu Kongresu USA a ukrajinskému parlamentu.

Tibor Gašpar

Fico u Macrona otvorí tému jadrového bloku, tvrdí Gašpar. Podľa Gröhlinga vláda o výstavbe zavádza

25.01.2026 16:02

Gašpar pri Trumpovej Rade mieru vyzval na opatrnosť, Gröhling ju označil za miliardový biznis.

Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel

Kubánski vojaci sa intenzívne cvičia. Chcú odradiť USA od prípadnej agresie

25.01.2026 15:32

Kubánsky prezident dohliadal na vojenské cvičenia, na ktorých sa zúčastnila tanková jednotka kubánskych ozbrojených síl.

SR Bratislava politika vláda 19. schôdza BAX

SNS nechce Slovensko v Trumpovom „elitárskom klube“, varuje pred obchádzaním OSN

25.01.2026 14:58

SNS vyzvala Fica, aby v mene SR odmietol ponúknuté členstvo v tzv. Rade mieru.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,834
Celková čítanosť: 5474019x
Priemerná čítanosť článkov: 2985x

Autor blogu

Kategórie

Archív