Založ si blog

Sme na konci cesty do otroctva?

Nedávno som si znovu pozrel určité pasáže knihy Friedricha Augusta Hayeka Cesta do nevoľníctva. Pasáže, ktoré som predtým prehliadal, vyskakovali zo stránok, akoby boli vytlačené tučným písmom, no čo signalizovalo bezprostredné nebezpečenstvo pre ľudský pokrok. FA Hayekovo posolstvo sa nikdy nezdalo byť prezieravejšie a nadčasovejšie ako dnes, keď ľudstvo má tak blízko k pádu do totality, a že k tomu môže dôjsť kedykoľvek!

Za posledných niekoľko storočí sa dosiahol úžasný pokrok. Rozvinul sa bohatý rozšírený poriadok, ktorý umožňuje ľudstvu, spoluprácou, pozdvihnúť miliardy ľudí z takej hroznej chudoby, a priniesť na západnú životnú úroveň, akú si len pred niekoľkými generáciami nebolo možné predstaviť. Jonah Goldberg to nazýva zázrak modernosti, no ale málokto chápe, že odmena nevyplýva z plánov politikov, ktorí aktívne pracujú na zničení motora ľudskej spolupráce!

Od roku 1947 Bulletin of Atómových Vedcov uchováva Hodiny konca sveta ako metaforu: ‚ako blízko sme k zničeniu nášho sveta nebezpečnými technológiami’? A preto s rizikom miešania metafor sa hodiny Cesty do nevoľníctva blížia k polnoci. Jeho kniha vyšla už v roku 1944, ale Hayek samozrejme myslel na Nemecko. Objasňuje, že nacizmus nie je funkciou zvláštnej skazenosti v charaktere Nemcov a falošného presvedčenia, že sa to vzťahuje len na Nemecko!

Vtedy Hayek v Anglicku poznamenal: ‚Existuje niekoľko jednotlivých čŕt totalitarianizmu, ktoré ešte nikto neobjavil. Z ľudskej prirodzenosti F. A. Hayek poznamenal, že nie sme ochotní pozerať sa na svoje problémy tak, ako sú, ale ako sme si ich mentálne my sami vymysleli. Keď sa ale namiesto v neustálom pokroku, ktorý sme očakávali, ocitneme v ohrození zlami spojenými s minulými vekmi barbarstva – prirodzene z toho obviňujeme kohokoľvek, len nie nás samých!

Hayek poukazuje na to, že v presvedčení, že i keď naše úmysly sú dobré, sme dospeli k záveru, že zlé výsledky musia znamenať, že sme obeťami. Slovami Hayeka: ‚Lenže ak je výsledok taký odlišný od našich cieľov – ak nám namiesto slobody a prosperity hľadia do tváre otroctvo a bieda – nie je jasné, že naše zámery museli zmariť zlovestné sily, a že sme obeťami my od nejakej zlej sily, ktorá musí byť porazená, kým sa vrátime na cestu k lepším veciam, lepším výsledkom?

Magické myslenie oplýva krízou. Hayek píše: ‚Sme pripravení prijať takmer akékoľvek vysvetlenie súčasnej krízy našej civilizácie okrem jedného: že súčasný stav sveta môže byť výsledkom skutočného omylu z našej vlastnej strany a že snaha o niektoré z našich najcennejších ideálov zjavne priniesla výsledky ale odlišné od tých, ktoré sme my sami očakávali! Ako hovorí slávna karikatúra Pogo: ‚Stretli sme nepriateľa a on sme my’!

Kyjev sa pokúša o útok dronov na Moskvu!

03.06.2023

Sily Ruskej Fedrálnej protivzdušnej obrany už v pondelok ráno čelili útoku ukrajinských bezpilotných lietadiel na Moskovskú oblasť, čím zabránili obetiam ľudí, povedal minister obrany, Sergej Šojgu. počas špeciálnej telekonferencie na ministerstve obrany. Povedal, že zapojených bolo 8 dronov, z ktorých tri boli zostrelené elektronickými prostriedkami, zatiaľ čo ostatné [...]

Lordi z Londýna sa obávajú banky BRICS

31.05.2023

Saudská Arábia má záujem o vstup do Novej rozvojovej banky BRICS, informoval dnes denník Financial Times: ‚Na Blízkom východe pripisujeme Saudskoarabskému kráľovstvu veľký význam a v súčasnosti s ním vedieme kvalifikovaný dialóg‘, informoval denník City of London vo vyhlásení NDB. Saudská Arábia údajne tiež sama požiadala o vstup do BRICS a ako nešťastne [...]

Amerika sa dohodla odvrátiť Armagedon!

30.05.2023

Prezident Joe Biden aj s republikánmi na čele s predsedom Snemovne reprezentantov Kevinom McCarthym, dosiahli dohodu o zrušení dlhového stropu, ale hoci to ešte musí schváliť Snemovňa reprezentantov aj Senát, čo je vo všeobecnosti takmer isté. Bielemu domu sa podarilo zachovať nedotknutý zákon o znižovaní inflácie, prezidentov podpis na zákone o klíme a liekoch na predpis, [...]

prigožin

"Putinov mäsiar" Prigožin napísal a ilustroval knihu pre deti

02.06.2023 22:13

V čase, keď kniha vyšla, Prigožin úspešne podnikal v reštauračnom biznise a medzi jeho klientov patril aj ruský prezident Vladimir Putin.

Volodymyr Zelenskyj

Členstvo Ukrajiny v NATO je nemožné pred ukončením ruskej invázie, uznal Zelenskyj

02.06.2023 21:20

Ide o zriedkavé priznanie zo strany Zelenského, ktorý od začiatku ruskej invázie zintenzívnil tlak na NATO a EÚ, aby Ukrajine otvorili svoje dvere.

Boris Berezovskij

Francúzsko dáva do predaja zámok zosnulého Putinovho protivníka Berezovského

02.06.2023 20:53

Berezovskij bol považovaný za šedú eminenciu v čase vlády prvého postsovietskeho prezident Borisa Jeľcina.

William Burns

Riaditeľ CIA navštívil v tajnosti Čínu. Washington sa má obávať zhoršenia vzťahov s Pekingom

02.06.2023 20:00

Program šéfa americkej tajnej služby a exdiplomata Williama Burnsa bol tajný a CIA ani Biely dom udalosť oficiálne nekomentovali.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,194
Celková čítanosť: 3272357x
Priemerná čítanosť článkov: 2741x

Autor blogu

Kategórie