Založ si blog

Sme na konci cesty do otroctva?

Nedávno som si znovu pozrel určité pasáže knihy Friedricha Augusta Hayeka Cesta do nevoľníctva. Pasáže, ktoré som predtým prehliadal, vyskakovali zo stránok, akoby boli vytlačené tučným písmom, no čo signalizovalo bezprostredné nebezpečenstvo pre ľudský pokrok. FA Hayekovo posolstvo sa nikdy nezdalo byť prezieravejšie a nadčasovejšie ako dnes, keď ľudstvo má tak blízko k pádu do totality, a že k tomu môže dôjsť kedykoľvek!

Za posledných niekoľko storočí sa dosiahol úžasný pokrok. Rozvinul sa bohatý rozšírený poriadok, ktorý umožňuje ľudstvu, spoluprácou, pozdvihnúť miliardy ľudí z takej hroznej chudoby, a priniesť na západnú životnú úroveň, akú si len pred niekoľkými generáciami nebolo možné predstaviť. Jonah Goldberg to nazýva zázrak modernosti, no ale málokto chápe, že odmena nevyplýva z plánov politikov, ktorí aktívne pracujú na zničení motora ľudskej spolupráce!

Od roku 1947 Bulletin of Atómových Vedcov uchováva Hodiny konca sveta ako metaforu: ‚ako blízko sme k zničeniu nášho sveta nebezpečnými technológiami’? A preto s rizikom miešania metafor sa hodiny Cesty do nevoľníctva blížia k polnoci. Jeho kniha vyšla už v roku 1944, ale Hayek samozrejme myslel na Nemecko. Objasňuje, že nacizmus nie je funkciou zvláštnej skazenosti v charaktere Nemcov a falošného presvedčenia, že sa to vzťahuje len na Nemecko!

Vtedy Hayek v Anglicku poznamenal: ‚Existuje niekoľko jednotlivých čŕt totalitarianizmu, ktoré ešte nikto neobjavil. Z ľudskej prirodzenosti F. A. Hayek poznamenal, že nie sme ochotní pozerať sa na svoje problémy tak, ako sú, ale ako sme si ich mentálne my sami vymysleli. Keď sa ale namiesto v neustálom pokroku, ktorý sme očakávali, ocitneme v ohrození zlami spojenými s minulými vekmi barbarstva – prirodzene z toho obviňujeme kohokoľvek, len nie nás samých!

Hayek poukazuje na to, že v presvedčení, že i keď naše úmysly sú dobré, sme dospeli k záveru, že zlé výsledky musia znamenať, že sme obeťami. Slovami Hayeka: ‚Lenže ak je výsledok taký odlišný od našich cieľov – ak nám namiesto slobody a prosperity hľadia do tváre otroctvo a bieda – nie je jasné, že naše zámery museli zmariť zlovestné sily, a že sme obeťami my od nejakej zlej sily, ktorá musí byť porazená, kým sa vrátime na cestu k lepším veciam, lepším výsledkom?

Magické myslenie oplýva krízou. Hayek píše: ‚Sme pripravení prijať takmer akékoľvek vysvetlenie súčasnej krízy našej civilizácie okrem jedného: že súčasný stav sveta môže byť výsledkom skutočného omylu z našej vlastnej strany a že snaha o niektoré z našich najcennejších ideálov zjavne priniesla výsledky ale odlišné od tých, ktoré sme my sami očakávali! Ako hovorí slávna karikatúra Pogo: ‚Stretli sme nepriateľa a on sme my’!

Irán reaguje na Izraelský útok

15.04.2024

Irán tvrdí, že jeho reakcia na ďalšie izraelské útoky bude oveľa silnejšia. A Iránsky prezident Ebrahim Raisi včera ráno vydal v Teheráne vyhlásenie, v ktorom varoval, že akékoľvek nové útoky na Irán, budú zasiahnuté oveľa väčšou silou, ako útok z minulej noci. Iránska islamská republika použila všetky regionálne a medzinárodné nástroje a zariadenia. [...]

Biden ruší študentský dlh pre 277 000!

13.04.2024

Prezident US v piatok oznámil, že zruší federálny študentský dlh viac ako 277 000 Američanom, čo sa rovná približne 7,4 miliardy dolárov. No to by ale zvýšilo celkovú sumu, ktorá sa už aj tak považuje za klasické kupovanie hlasov pred novembrovými prezidentskými voľbami, na viac ako 153 miliárd dolárov, čiže odpustenie dlhu 4,3 milióna ľudí! Začiatkom týždňa J. [...]

Cena ropy RF ponížila Bidenovú vládu!

12.04.2024

V najnovšom ponížení pre Bidenovu administratívu sa ruská ropa dnes všade predáva nad cenovým stropom G7! A koncom roka 2022, keď západné demokracie bombasticky predstavili divadelné sankcie proti Putinovi, ktoré obmedzili cenu, za ktorú bol povolený dovoz ruskej ropy na maximálne 60 dolárov, povedali sme, že ide o jednu z najväčších frašiek v modernej histórii! A to [...]

macron

Svetoví darcovia prisľúbili Sudánu pomoc vo výške dvoch miliárd eur. Už rok tam zúri občianska vojna

15.04.2024 23:46

Macron to oznámil na záver medzinárodnej konferencie v Paríži. Jej cieľom bolo získať podporu pre Sudáncov.

Biden, fiala

USA aj Európa musia aktívne pomáhať Ukrajine, povedal Fiala po stretnutí s Bidenom

15.04.2024 22:25, aktualizované: 16.04.2024 00:20

Biden podľa Fialu opakovane ocenil úlohu Českej republiky v súčasnom svete, okrem iného českú iniciatívu nakúpiť muníciu pre Ukrajinu, aj vzájomné vzťahy.

Trump, súd

Začal sa proces s Trumpom v kauze podplácania pornoherečky. Zatiaľ sa nedarí vybrať porotcov

15.04.2024 22:14, aktualizované: 23:26

Donald Trump sa ako prvý exprezident v dejinách USA postaví pred súd v trestnom konaní.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,398
Celková čítanosť: 3847143x
Priemerná čítanosť článkov: 2752x

Autor blogu

Kategórie