Vedúci predstavitelia OSN vyzývajú ku globálnej reakcii a k boju proti najhoršiemu prepuknutiu púštnych kobyliek vo východnej Afrike za desaťročia! Hovoria, že je potrebné ďalšie financovanie, pričom argumentujú tým, že ‚konanie teraz na odvrátenie potravinovej krízy je humánnejším, efektívnejším a nákladovo efektívnejším prístupom, ako reagovať na následky katastrofy’!
Výzva na medzinárodnú akciu prišla v spoločnom vyhlásení Qu Dongyu, generálneho riaditeľa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), Marka Lowcocka, generálny tajomník OSN pre humanitárne záležitosti a koordinátora pomoci v núdzových situáciách a Davida Beasleyho, výkonného riaditeľa Svetového potravinového programu.
Roje aspoň čiastočne poháňané krízovou klímou ovplyvnili Džibuti, demokratickú republiku Kongo, Eritreu, Keňu, Etiópiu, Somálsko, Južný Sudán, Tanzániu, a Ugandu. Mimo africký kontinent, kobylky boli tiež spozorované v Jemene, Saudskej Arábii, Katare, Bahrajne, Kuvajte, Iráne, Pakistane a Indii.
Púštne kobylky majú reprodukčný cyklus asi tri mesiace a zrelé roje v súčasnosti kladú vajíčka po celom Africkom Rohu Afriky. Lancet poukázal na to, že dážď, ktorý sa začína zvyčajne v marci a apríli, by mal podporiť rozmnožovanie a šírenie kobyliek!
Agentúry OSN dúfajú, že vďaka financovaniu 138 miliónov dolárov poskytnú úľavu spoločenstvám, v ktorých už boli plodiny pohltené kobylkami, a zabránia objaveniu nových rojov. Podľa FAO roj obsahuje až 150 miliónov púštnych kobyliek na kilometer štvorcový a môže spotrebovať rovnaké množstvo jedla denne ako 35 000 ľudí.
Keby to bola len pohroma kobyliek v Afrike a ...
Vy asi neviete čo je to pohroma biblických ...
Celá debata | RSS tejto debaty