Založ si blog

Vyššia kritika Biblie je nespoľahlivá!

 

Táto takzvaná vyššia kritika Biblia sa naplno rozvinula v 18. a 19. storočí a až v druhej polovici 19. storočia nemecký biblický kritik Julius Wellhausen spopularizoval teóriu, že prvých šesť kníh Biblie vrátane Jozuu bolo napísaných v piatom storočí pred n. l. — asi tisíc rokov po udalostiach, ktoré sú tu opísané!

Encyclopædia Britannica z roku 1911 vysvetľuje: ‘Genezis je postexilové dielo, ktoré vzniklo z postexilového kňazského zdroja (P) a zo starších nekňazských zdrojov, ktoré sa značne líšia od P v jazyku, štýle a náboženskom stanovisku’. Ale o aké dôkazy sa tu dnešní biblickí kritici opierajú?

Základnou zásadou, ktorú pri tom používajú, je všeobecný predpoklad, že každý biblický verš, v ktorom je použité iba hebrejské slovo znamenajúce Boh (’Elohim), bol napísaný jedným pisateľom, zatiaľ čo každý verš označujúci Boha jeho menom Jehova musel napísať niekto iný! Akoby jeden pisateľ nemohol používať obidva výrazy!

Podobne zakaždým, keď je nejaká udalosť zaznamenaná v jednej knihe viac ako raz, je to považované za dôkaz toho, že tu išlo o viac než jedného pisateľa, hoci aj staroveká semitská literatúra obsahuje ďalšie podobné príklady opakovania! Okrem toho sa predpokladá, že každá zmena štýlu znamená zmenu pisateľa.

No aj pisatelia v moderných jazykoch často píšu rôznym štýlom v rôznych etapách svojej životnej dráhy alebo keď píšu o rôznych námetoch! Napríklad anglický básnik John Milton napísal veľkolepú epickú báseň Stratený raj celkom iným štýlom ako báseň L’Allegro! A politické traktáty písal ešte iným štýlom!

Existujú pre tieto teórie nejaké skutočné dôkazy? Nie! Jeden komentátor poznamenal: Kritika je aj v tom najlepšom prípade špekulatívna a neistá! Je niečo, čo sa vždy môže zmeniť alebo ukázať ako nesprávne a čo sa bude musieť nahradiť niečím iným! Na dôkaz toho sú dnešné kritiky oponentov, ktoré zachádzajú až do neuveriteľných absurdností!

Je to intelektuálne cvičenie podliehajúce všetkým pochybnostiam a dohadom, ktoré sú od takého cvičenia neoddeliteľné! A preto samá takzvaná vyššia kritika Biblie je len v skutočnosti iba špekulatívna a neistá praktika nevedeckých filozofov v najextrémnejšej možnej miere! Najväčší problém je ale v tom, že jej veria tí, ktorí si fakty neoverili!

pokračovanie…

Dnešný ekonomický kolaps USA a Európy!

03.03.2024

Ekonomický kolaps USA a Európy sa teraz zrýchľuje rýchlosťou nočnej mory! Z Európy máme dnes najnovšie správy, ktoré podčiarkujú, ako rýchlo sa európske hospodárstvo rozpadá. Rastúca inflácia tiež tlačí Fed k udržaniu vysokých úrokových sadzieb! Ale to vedie k „nočným morám“ pre trh s komerčnými nehnuteľnosťami a banky, ktoré niesli úvery. Medzitým [...]

WW3 globalistov je v našich hlavách!

01.03.2024

Globalistický útok na ľudstvo sa teraz zameriava na tú oblasť vášho mozgu nazvanú hippocampus. Pretože tie bunky v našej hlave sú schopné neurogenézy v akomkoľvek veku. Ale všimnite si výraz „genéza“. Pretože satanskí globalisti útočia na túto genézu neurodeštrukciou! Tým, že zničia alebo inhibujú vašu neurogenézu, môžu zmeniť vašu osobnosť a urobiť vás [...]

USA varuje oddelený moldavský región!

29.02.2024

USA vydali varovanie oddelenému moldavskému regiónu Transistria, ktorý hľadá podporu a ochranu RF! Ruské štátne médiá uvádzajú, že parlament krajiny a Rada federácie, sa pripravujú kladne reagovať na skoršiu naliehavú žiadosť Transistrie o ochranu RF pred Moldavskom, malou východoeurópskou krajinou podporovanou Washingtonom. Lenže Bidenova administratíva reagovala [...]

Spišská Nová Ves ZSSK rušeň vlak

V Spišskej Novej Vsi sa samovoľne pohol rušeň. Zastavili ho až o 17 kilometrov ďalej

02.03.2024 22:56

Uvoľnený rušeň patril podľa železníc nákladnému dopravcovi.

Izrael Palestínčania Gaza

Izrael zväčša súhlasil s rámcovou dohodou o prímerí v Pásme Gazy

02.03.2024 22:16

Delegácia Hamasu by mala podľa médií pricestovať do Káhiry na nedeľňajšie rokovania.

Jemen Rubymar loď potopenie

Nákladná loď, ktorú vo februári raketou zasiahli húsíovia, sa potopila

02.03.2024 21:46

Ide o vôbec prvú loď, ktorú jemenskí povstalci potopili v rámci svojich útokov na lodnú dopravu v Červenom mori.

Taurus

Nemecké ministerstvo obrany potvrdilo závažný únik informácií z armády o pomoci Ukrajine

02.03.2024 20:36

Nemecké úrady vyšetrujú nahrávku zverejnenú Ruskom, v ktorej údajne nemeckí vojenskí predstavitelia hovoria o podpore Ukrajiny vrátane potenciálneho použitia striel dlhého doletu Taurus.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,367
Celková čítanosť: 3769645x
Priemerná čítanosť článkov: 2758x

Autor blogu

Kategórie