Založ si blog

Vyššia kritika Biblie je nespoľahlivá!

 

Táto takzvaná vyššia kritika Biblia sa naplno rozvinula v 18. a 19. storočí a až v druhej polovici 19. storočia nemecký biblický kritik Julius Wellhausen spopularizoval teóriu, že prvých šesť kníh Biblie vrátane Jozuu bolo napísaných v piatom storočí pred n. l. — asi tisíc rokov po udalostiach, ktoré sú tu opísané!

Encyclopædia Britannica z roku 1911 vysvetľuje: ‘Genezis je postexilové dielo, ktoré vzniklo z postexilového kňazského zdroja (P) a zo starších nekňazských zdrojov, ktoré sa značne líšia od P v jazyku, štýle a náboženskom stanovisku’. Ale o aké dôkazy sa tu dnešní biblickí kritici opierajú?

Základnou zásadou, ktorú pri tom používajú, je všeobecný predpoklad, že každý biblický verš, v ktorom je použité iba hebrejské slovo znamenajúce Boh (’Elohim), bol napísaný jedným pisateľom, zatiaľ čo každý verš označujúci Boha jeho menom Jehova musel napísať niekto iný! Akoby jeden pisateľ nemohol používať obidva výrazy!

Podobne zakaždým, keď je nejaká udalosť zaznamenaná v jednej knihe viac ako raz, je to považované za dôkaz toho, že tu išlo o viac než jedného pisateľa, hoci aj staroveká semitská literatúra obsahuje ďalšie podobné príklady opakovania! Okrem toho sa predpokladá, že každá zmena štýlu znamená zmenu pisateľa.

No aj pisatelia v moderných jazykoch často píšu rôznym štýlom v rôznych etapách svojej životnej dráhy alebo keď píšu o rôznych námetoch! Napríklad anglický básnik John Milton napísal veľkolepú epickú báseň Stratený raj celkom iným štýlom ako báseň L’Allegro! A politické traktáty písal ešte iným štýlom!

Existujú pre tieto teórie nejaké skutočné dôkazy? Nie! Jeden komentátor poznamenal: Kritika je aj v tom najlepšom prípade špekulatívna a neistá! Je niečo, čo sa vždy môže zmeniť alebo ukázať ako nesprávne a čo sa bude musieť nahradiť niečím iným! Na dôkaz toho sú dnešné kritiky oponentov, ktoré zachádzajú až do neuveriteľných absurdností!

Je to intelektuálne cvičenie podliehajúce všetkým pochybnostiam a dohadom, ktoré sú od takého cvičenia neoddeliteľné! A preto samá takzvaná vyššia kritika Biblie je len v skutočnosti iba špekulatívna a neistá praktika nevedeckých filozofov v najextrémnejšej možnej miere! Najväčší problém je ale v tom, že jej veria tí, ktorí si fakty neoverili!

pokračovanie…

Fázy spolupráce ľudí s vakcínami – 2

13.06.2021

Momentálne ľudstvvo, hlavne USA, sa nachádza vo fáze 3, no posledná fáza spočíva v zatknutí tých, ktorí odmietajú injekcie proteínu s obsahom spiku, a bude sa to robiť od domu k domu.S novými informáciami poskytnutými kontaktom z federálnej vlády autor bol schopný ďalej spresniť hierarchiu eskalácie dodržiavania očkovacích látok, ale ktorú presne sleduje Bidenov/Obamov [...]

Ruský špión spája Sorosa s destablizáciou!

11.06.2021

Šéf ruskej rady bezpečnosti spája Sorosa s úsilím o destabilizáciu krajín na celom svete vrátane USA! A zatiaľ manažér hedgeových fondov miliardár George Soros pridelil stovky miliónov dolárov na iniciatívy občianskej spoločnosti zamerané na formovanie politických rozbrojov a procesov destabilizácie v mnohých krajinách! Moskva v roku 2015 zakázala činnosť jeho nadácií [...]

Svetové ceny potravín vzrástli o 39%!

10.06.2021

Mesačný index cien potravín FAO Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo, vydaný 3. júna, uvádza, že ceny potravín boli v máji 2021 v porovnaní s májom 2020 vyššie o 39,7%. Len od apríla do mája tohto roku index vzrástol o 4,8%. Lenže index sa skladá z bežne obchodovaných položiek vo všetkých skupinách potravín – ako obilniny, mliečne výrobky, [...]

Biden kráľovná alžbeta

Alžbeta II. privítala na hrade Windsor Bidena s manželkou

13.06.2021 21:09, aktualizované: 21:24

Šéf Bieleho domu Joe Biden na stretnutie s kráľovnou odcestoval po skončení summitu G7.

Izrael Naftali Bennett

Izraelskí poslanci schválili novú vládu. Netanjahuova éra sa skončila

13.06.2021 20:46

Poslanci izraelského parlamentu vyjadrili dôveru novej koaličnej vláde premiéra Naftaliho Bennetta zloženej z ôsmich strán.

rusko sibír požiar dym

Sibír a Ďaleký východ zasiahli rozsiahle lesné požiare

13.06.2021 19:18

Ruskí hasiči bojujú s požiarmi, ktoré horia na ploche vyše 550 kilometrov štvorcových.

Británia EÚ USA G7 summit Biden johnson

Lídri G7 sa dohodli na vakcínach pre chudobné krajiny, kritizovali Rusko a Čínu

13.06.2021 18:38

Lídri G7 predstavili po summite spoločné riešenia súvisiace s vakcínami, čínskou ekonomikou, klimatickou krízou či globálnou daňou pre nadnárodné spoločnosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 709
Celková čítanosť: 1615375x
Priemerná čítanosť článkov: 2278x

Autor blogu

Kategórie