Táto takzvaná vyššia kritika Biblia sa naplno rozvinula v 18. a 19. storočí a až v druhej polovici 19. storočia nemecký biblický kritik Julius Wellhausen spopularizoval teóriu, že prvých šesť kníh Biblie vrátane Jozuu bolo napísaných v piatom storočí pred n. l. — asi tisíc rokov po udalostiach, ktoré sú tu opísané!
Encyclopædia Britannica z roku 1911 vysvetľuje: ‘Genezis je postexilové dielo, ktoré vzniklo z postexilového kňazského zdroja (P) a zo starších nekňazských zdrojov, ktoré sa značne líšia od P v jazyku, štýle a náboženskom stanovisku’. Ale o aké dôkazy sa tu dnešní biblickí kritici opierajú?
Základnou zásadou, ktorú pri tom používajú, je všeobecný predpoklad, že každý biblický verš, v ktorom je použité iba hebrejské slovo znamenajúce Boh (’Elohim), bol napísaný jedným pisateľom, zatiaľ čo každý verš označujúci Boha jeho menom Jehova musel napísať niekto iný! Akoby jeden pisateľ nemohol používať obidva výrazy!
Podobne zakaždým, keď je nejaká udalosť zaznamenaná v jednej knihe viac ako raz, je to považované za dôkaz toho, že tu išlo o viac než jedného pisateľa, hoci aj staroveká semitská literatúra obsahuje ďalšie podobné príklady opakovania! Okrem toho sa predpokladá, že každá zmena štýlu znamená zmenu pisateľa.
No aj pisatelia v moderných jazykoch často píšu rôznym štýlom v rôznych etapách svojej životnej dráhy alebo keď píšu o rôznych námetoch! Napríklad anglický básnik John Milton napísal veľkolepú epickú báseň Stratený raj celkom iným štýlom ako báseň L’Allegro! A politické traktáty písal ešte iným štýlom!
Existujú pre tieto teórie nejaké skutočné dôkazy? Nie! Jeden komentátor poznamenal: Kritika je aj v tom najlepšom prípade špekulatívna a neistá! Je niečo, čo sa vždy môže zmeniť alebo ukázať ako nesprávne a čo sa bude musieť nahradiť niečím iným! Na dôkaz toho sú dnešné kritiky oponentov, ktoré zachádzajú až do neuveriteľných absurdností!
Je to intelektuálne cvičenie podliehajúce všetkým pochybnostiam a dohadom, ktoré sú od takého cvičenia neoddeliteľné! A preto samá takzvaná vyššia kritika Biblie je len v skutočnosti iba špekulatívna a neistá praktika nevedeckých filozofov v najextrémnejšej možnej miere! Najväčší problém je ale v tom, že jej veria tí, ktorí si fakty neoverili!
pokračovanie…
boh nepotrebuje poddanych sluzaicich uctievajucich... ...
... ja nemám ani tušenia, čo si pod pojmom ...
Presne tomu, že to bol údajný Boh mali uveriť,... ...
o tom kto je svedok rozhoduje cista logika nic ...
Rozdiel medzi Jehovovými svedkami a tými čo ...
Celá debata | RSS tejto debaty