Rozumnosť vs nerozumnosť!

 

V jednom zo svojich štrnástich inšpirovaných listov apoštol Pavol adresoval tieto slová spolukresťanom v meste Filipi na Blízkom východe: ‘Nech sa vaša rozumnosť stane známou všetkým ľuďom’! Ale čo mal týmito slovami apoštol presne na mysli a ako im správne porozumieť? Musíme sa pozrieť na význam gréckeho slova tu použitého.

Apoštol Pavol tu použil slovo, ktoré sa ťažko prekladá iba jedným výrazom. V jednom komentári k Biblii sa píše, že ‘znamená ochotu ustúpiť, aj keď má človek na niečo právo, a brať ohľad na iných a byť k nim jemný’! Teda toto slovo vyjadruje myšlienku poddajnosti a rozumnosti, keď človek netrvá na litere zákona ani na svojich právach.

Vyjadrené to iným spôsobom, slovo preložené výrazom ‘rozumný’ vyjadruje v Biblii aj myšlienku ohľaduplnosti. Jeho doslovný význam je ‘poddajný’, podľa učeníka Jakuba.  Toto slovo znamená tiež nebyť príliš prísny. Preto ak sme rozumní, dokážeme sa na svoje okolnosti pozerať vyrovnane a brať do úvahy všetky potrebné fakty!

Byť rozumný znamená správne, rozumne usudzovať, myslieť a konať. Znamená to, že človek má schopnosť inteligentne posudzovať veci i rozhodovať sa. To si zjavne vyžaduje používať schopnosť premýšľať. Opak takéhoto konania je nerozumnosť alebo nesprávne myslenie a uvažovanie, ktoré je v rozpore so zdravým rozumom!

Ako dnes dosiahnúť dialóg civilizácií?

27.04.2026

V hlavných mestách celého sveta sa minulý víkend všetky oči upierali na Islamabad, Pakistan, hlboko znepokojení tým, že sa krehké prímerie medzi Spojenými štátmi, aj Iránom, ktoré platí od 8. apr. 2026 rozpadne a obnoví sa totálna vojna, ak sa údajné rokovania medzi oboma krajinami neuskutočnia. Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Aragččí v piatok večer 24. [...]

RF kritizuje UK podporu remilitarizácie DE!

26.04.2026

Titulok v editoriáli denníka Financial Times z 23. apr 2026 oslavoval „Vítaný návrat nemeckej vojenskej sily “. Dôsledky článku neunikli ani osobitnému prezidentskému vyslancovi Ruska pre investície… …a hospodársku spoluprácu so zahraničím a generálnemu riaditeľovi Ruského fondu priamych investícií Kirillovi Dmitrievovi, ktorý sa v relácii X opýtal : [...]

Výsledok vojny dnes v Iráne podľa OSN!

24.04.2026

Podľa oficiálneho vyhlásenia OSN, vojna v Iráne už uvrhla 32 miliónov členov obyvateľstva do chudoby! Americko-izraelská vojna proti Iránu už zničila 0,5 až 0,8 percenta svetového HDP a zatlačila viac ako 32 miliónov ľudí späť do chudoby na celom svete! Tak uviedol vo štvrtok správca Rozvojového programu OSN Alexander De Croo [...]

Péter Magyar

Tajomstvá komunistickej minulosti majú ísť von: Magyar oznámil dátum otvorenia archívov

28.04.2026 23:10

Magyar tiež uviedol, že jeho vláda zriadi „vyšetrovací výbor s cieľom zistiť, kto profitoval z plienenia sprevádzajúceho privatizáciu“ v rokoch 1988 až 2000.

Maroš Žilinka

Žilinka vyzýva na zastavenie útokov voči verejne činným osobám

28.04.2026 22:40

„Rešpekt, slušnosť a zákonnosť musia zostať základom diskusie a prejavu názorov,“ zdôraznil Žilinka.

Britský kráľ Karol III. Kongres

Historický prejav britského kráľa v Kongrese: vyzval na obranu Ukrajiny aj jednotu Západu

28.04.2026 22:30

Partnerstvo medzi Európou a Spojenými štátmi je v súčasnosti dôležitejšie než kedykoľvek predtým, povedal Karol III.

Trump Zelenskyj

Americká veľvyslankyňa na Ukrajine končí: má byť frustrovaná z Trumpovej politiky

28.04.2026 22:08

Davisová je frustrovaná v súvislosti s nedostatočnou podporou prezidenta USA pre Kyjev.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,883
Celková čítanosť: 5676184x
Priemerná čítanosť článkov: 3014x

Autor blogu

Kategórie

Archív