Predefinovanie ľudskej slobody už dnes!

5. januára 2022, jankratky, Biblia Boh budúcnosť história veda viera vzdelanie zdravie život

Čo podľa vás znamená sloboda? Možno vás prekvapí, keď zistíte, že nezdieľate spoločné chápanie ani s rodinou, priateľmi, profesorom alebo médiami. Hayek objasňuje dva typy slobody – slobodu od nátlaku a slobodu od nevyhnutnosti.

Klasický liberalizmus je ukotvený na princípe slobody od nátlaku. Preto Hayek píše: ‚Pre veľkých apoštolov politickej slobody toto slovo znamenalo slobodu od nátlaku sytému, oslobodenie od svojvoľnej moci iných ľudí, oslobodenie od väzieb!

Väzieb, ktoré jednotlivcovi nedávali inú možnosť, než poslúchať príkazy nadriadeného! Sloboda od nevyhnutnosti znamená niečo úplne iné. Pamätajte, že Hayek písal The Road to Serfdom pred viac ako 70 rokmi. 

Slovo sloboda sa už redefinovalo, keď socialisti sľubovali novú slobodu! Novou sľúbenou slobodou však mala byť sloboda od núdze alebo oslobodenie od nátlaku okolností, ktoré nevyhnutne obmedzujú rozsah voľby nás všetkých!

A hoci pre niektorých oveľa viac ako pre iných. Predtým, ako mohol byť človek skutočne slobodný, bolo potrebné prelomiť ‚despotizmus fyzickej núdze‘, a potom uvoľniť ‚zábrany ekonomického systému’!

Liberalizmus, ktorý presadzoval Hayek, sa ničí a ako napísal Paul Kingsnorth, namiesto neho sa buduje technokratický hybrid štátu a aj korporácií; Sociálna úverová spoločnosť čínskeho typu, centralizovaná, monitorovaná, poháňaná algoritmami!

Ktorá je dôrazne, ale vôbec neprirodzená a aj neslobodná! Nazvite to fašizmus alebo tiež komunizmus, putá rôznych príchutí totality sa mierne líšia, ale ich podstatné vlastnosti sú rovnaké. Hayek má jasno! Veriť, že sloboda od nátlaku so slobodou od nutnosti – sa dajú kombinovať, je klamná!

Keď takto premýšľame o socializme, môžeme myslieť aj na spásonosné hľadanie väčšej rovnosti. Keď myslíme na excesy totality, myslíme na hladujúce milióny už na stalinskej Ukrajine alebo v dnešnej Severnej Kórei. 

Myslíme na nacistické koncentračné tábory alebo vražedné polia v Kambodži. No všetky genocídy sú poháňané prijatím myšlienky, že jednotlivci nemajú prirodzené právo byť oslobodení od nátlaku. Zásady, nie dobré úmysly, sú jedinou zárukou slobody.