Sme na konci cesty do otroctva?

24. decembra 2021, jankratky, Biblia Boh budúcnosť história veda viera vzdelanie zdravie život

Nedávno som si znovu pozrel určité pasáže knihy Friedricha Augusta Hayeka Cesta do nevoľníctva. Pasáže, ktoré som predtým prehliadal, vyskakovali zo stránok, akoby boli vytlačené tučným písmom, no čo signalizovalo bezprostredné nebezpečenstvo pre ľudský pokrok. FA Hayekovo posolstvo sa nikdy nezdalo byť prezieravejšie a nadčasovejšie ako dnes, keď ľudstvo má tak blízko k pádu do totality, a že k tomu môže dôjsť kedykoľvek!

Za posledných niekoľko storočí sa dosiahol úžasný pokrok. Rozvinul sa bohatý rozšírený poriadok, ktorý umožňuje ľudstvu, spoluprácou, pozdvihnúť miliardy ľudí z takej hroznej chudoby, a priniesť na západnú životnú úroveň, akú si len pred niekoľkými generáciami nebolo možné predstaviť. Jonah Goldberg to nazýva zázrak modernosti, no ale málokto chápe, že odmena nevyplýva z plánov politikov, ktorí aktívne pracujú na zničení motora ľudskej spolupráce!

Od roku 1947 Bulletin of Atómových Vedcov uchováva Hodiny konca sveta ako metaforu: ‚ako blízko sme k zničeniu nášho sveta nebezpečnými technológiami’? A preto s rizikom miešania metafor sa hodiny Cesty do nevoľníctva blížia k polnoci. Jeho kniha vyšla už v roku 1944, ale Hayek samozrejme myslel na Nemecko. Objasňuje, že nacizmus nie je funkciou zvláštnej skazenosti v charaktere Nemcov a falošného presvedčenia, že sa to vzťahuje len na Nemecko!

Vtedy Hayek v Anglicku poznamenal: ‚Existuje niekoľko jednotlivých čŕt totalitarianizmu, ktoré ešte nikto neobjavil. Z ľudskej prirodzenosti F. A. Hayek poznamenal, že nie sme ochotní pozerať sa na svoje problémy tak, ako sú, ale ako sme si ich mentálne my sami vymysleli. Keď sa ale namiesto v neustálom pokroku, ktorý sme očakávali, ocitneme v ohrození zlami spojenými s minulými vekmi barbarstva – prirodzene z toho obviňujeme kohokoľvek, len nie nás samých!

Hayek poukazuje na to, že v presvedčení, že i keď naše úmysly sú dobré, sme dospeli k záveru, že zlé výsledky musia znamenať, že sme obeťami. Slovami Hayeka: ‚Lenže ak je výsledok taký odlišný od našich cieľov – ak nám namiesto slobody a prosperity hľadia do tváre otroctvo a bieda – nie je jasné, že naše zámery museli zmariť zlovestné sily, a že sme obeťami my od nejakej zlej sily, ktorá musí byť porazená, kým sa vrátime na cestu k lepším veciam, lepším výsledkom?

Magické myslenie oplýva krízou. Hayek píše: ‚Sme pripravení prijať takmer akékoľvek vysvetlenie súčasnej krízy našej civilizácie okrem jedného: že súčasný stav sveta môže byť výsledkom skutočného omylu z našej vlastnej strany a že snaha o niektoré z našich najcennejších ideálov zjavne priniesla výsledky ale odlišné od tých, ktoré sme my sami očakávali! Ako hovorí slávna karikatúra Pogo: ‚Stretli sme nepriateľa a on sme my’!