Veda a náboženstvo uvedené do súladu

20. marca 2017, jankratky, veda viera

Londýnsky Daily Telegraph pred rokom 2 000 napísal: ´Veda a náboženstvo sa už viac nepovažujú za nezlučiteľné´! Prečo môžeme považovať túto myšlienku za správnu aj z vedeckého hľadiska? Jednoducho preto, lebo veda spolu aj s náboženstvom vo svojej najušľachtilejšej podobe zahŕňajú hľadanie pravdy. Veda odhaľuje svet pozoruhodného zákonitého poriadku vesmíru, ktorý má charakteristické znaky inteligentného projektu. Zatiaľ čo pravé náboženstvo dáva týmto objavom zmysel, keď ľudstvo vzdeláva, že za projektom, ktorý je v hmotnom svete v celom vesmíru očividný, je intelekt Stvoriteľa a jeho zdroj nekonečnej energie.

Jeden vedec, molekulárny biológ, vysvetľuje túto vedeckú pravdu slovami: ´Zisťujem, že náboženstvo veľmi obohacuje moje ocenenie pre vedu. A keď objavím niečo nové o ľudskom genóme, pociťujem úžas nad tajomstvom života a poviem si: Óh, predtým to vedel iba Boh. Je to naozaj nádherný a vzrušujúci pocit´! Zároveň je potrebné prijať viditeľné obmedzenia! Aj naše hľadanie odpovedí týkajúcich sa nekonečného vesmíru, priestoru a času nie je na dohľad! Pokiaľ ide o náboženskú pravdu, možnosti poznania sú neobmedzené. Jeden z pisateľov Biblie, Pavol, uviedol: ´Teraz vidíme len záhadné odrazy v zrkadle. Moje poznanie je teraz čiastočné´

Lenže biblická viera nie je ľahkovernosť! Biblia poskytuje také poznanie o Stvoriteľovi a jeho predsavzatí, aké nemôžeme získať z nijakého iného zdroja. A tým, že skúmame presnosť Biblie vrátane vyjadrení vedeckej povahy a ešte dôverčivejších, neomylných proroctiev počas všetkých vekov, môžeme získať pevnú vieru, že Biblia je Božie Slovo. Samozrejme, ako do vedy, tak aj do náboženstva prenikli škodlivé nepravdy, praktiky. A preto dnes máme pravé náboženstvo aj falošné náboženstvo. Z tohto dôvodu mnohí ľudia opustili organizovaný, hlavný náboženský prúd, pretože boli sklamaní neochotou svojich náboženstiev zavrhnúť ľudskú tradíciu a mýty a stali sa členmi pravého zboru.