Národy sa až dodnes nepoučili!

12. mája 2016, jankratky, Komunikácia pravda

Básnik Samuel Coleridge len opakoval vetu apoštola Pavla, ktorá sa opakuje v modernom svete, slovami: ´Keby sa ľudia dokázali poučiť z histórie, koľkému by nás len mohla naučiť! Ale vášeň a spolky nám zaslepujú zrak a osvietenie´!

Križiacke výpravy.
V roku 1095 n. l. pápež Urban II. vyzval ´kresťanov´, aby zobrali moslimom Svätú zem. Podľa jedného stredovekého historika: ´sotva sa našli nejakí ľudia, ktorí žili podľa Kristovho zákona a ktorí by sa nenáhlili podporiť túto vec´!

Prvá svetová vojna.
Vzor križiackych výprav sa opakoval napríklad počas prvej svetovej vojny. Jedným z paradoxov roku 1914 ´je to, že, v každej krajine obrovské množstvo ľudí, všetkých vyznaní a akéhokoľvek pôvodu, prekvapujúco ochotne a s radosťou išlo do vojny´!

Ľudia sa nepoučili.
V priebehu ďalších dvoch desaťročí sa so vzostupom fašizmu a nacizmu začal opäť prejavovať rovnaký duch. Hitler rovnako ako mnoho demagógov v minulosti bol presvedčený o tom, že ´masy neovláda rozum, ale emócie´!

Filozof Georg Hegel:
´Skúsenosť a história učia, že národy a vlády sa z minulosti buď nikdy nič neponaučili, alebo nekonali na základe poučenia, ktoré možno aj načerpali´! Potrebujeme niečo oveľa spoľahlivejšie, než sú pochybné ľudské filozofie.