Založ si blog

Vyššia kritika Biblie je nespoľahlivá!

 

Táto takzvaná vyššia kritika Biblia sa naplno rozvinula v 18. a 19. storočí a až v druhej polovici 19. storočia nemecký biblický kritik Julius Wellhausen spopularizoval teóriu, že prvých šesť kníh Biblie vrátane Jozuu bolo napísaných v piatom storočí pred n. l. — asi tisíc rokov po udalostiach, ktoré sú tu opísané!

Encyclopædia Britannica z roku 1911 vysvetľuje: ‘Genezis je postexilové dielo, ktoré vzniklo z postexilového kňazského zdroja (P) a zo starších nekňazských zdrojov, ktoré sa značne líšia od P v jazyku, štýle a náboženskom stanovisku’. Ale o aké dôkazy sa tu dnešní biblickí kritici opierajú?

Základnou zásadou, ktorú pri tom používajú, je všeobecný predpoklad, že každý biblický verš, v ktorom je použité iba hebrejské slovo znamenajúce Boh (’Elohim), bol napísaný jedným pisateľom, zatiaľ čo každý verš označujúci Boha jeho menom Jehova musel napísať niekto iný! Akoby jeden pisateľ nemohol používať obidva výrazy!

Podobne zakaždým, keď je nejaká udalosť zaznamenaná v jednej knihe viac ako raz, je to považované za dôkaz toho, že tu išlo o viac než jedného pisateľa, hoci aj staroveká semitská literatúra obsahuje ďalšie podobné príklady opakovania! Okrem toho sa predpokladá, že každá zmena štýlu znamená zmenu pisateľa.

No aj pisatelia v moderných jazykoch často píšu rôznym štýlom v rôznych etapách svojej životnej dráhy alebo keď píšu o rôznych námetoch! Napríklad anglický básnik John Milton napísal veľkolepú epickú báseň Stratený raj celkom iným štýlom ako báseň L’Allegro! A politické traktáty písal ešte iným štýlom!

Existujú pre tieto teórie nejaké skutočné dôkazy? Nie! Jeden komentátor poznamenal: Kritika je aj v tom najlepšom prípade špekulatívna a neistá! Je niečo, čo sa vždy môže zmeniť alebo ukázať ako nesprávne a čo sa bude musieť nahradiť niečím iným! Na dôkaz toho sú dnešné kritiky oponentov, ktoré zachádzajú až do neuveriteľných absurdností!

Je to intelektuálne cvičenie podliehajúce všetkým pochybnostiam a dohadom, ktoré sú od takého cvičenia neoddeliteľné! A preto samá takzvaná vyššia kritika Biblie je len v skutočnosti iba špekulatívna a neistá praktika nevedeckých filozofov v najextrémnejšej možnej miere! Najväčší problém je ale v tom, že jej veria tí, ktorí si fakty neoverili!

pokračovanie…

Jakobov rebrík až do neba!

19.08.2019

Medzi nespočetné (dodnes sa ich nikto nesnažil spočítať všetky) biblické drámy patrí aj dráma o Jakobovom rebríku do neba. Je opísaná v prvej knihe Mojžiša v kapitole dvadsať osem počnúc viac »

Podlé znásilnenie celého ľudstva!

13.08.2019

Presne tak, ako pedofili zákerne číhajú na príležitosť zneužiť nevinné maloleté deti, takým istým spôsobom Satan (Boží odporca) a Diabol (luhár) si vyhľadal vhodnú príležitosť na viac »

Si otrokom koho počúvaš!

04.08.2019

Ten princíp alebo skôr ako zákon v ľudskej spoločnosti bol pod inšpiráciou už vyjadrený apoštolom Pavlom v jeho liste kresťanom v starovekom Rime: ‘Či neviete, že ak sa stále vydávate viac »

aktivisti

Ivana Kohutková končí ako riaditeľka Greenpeace Slovensko

23.08.2019 09:58

Ivana Kohutková bola riaditeľkou organizácie od júna 2017.

KĽDR / Severná Kórea / USA / Donald Trump / Kim Čong-un /

Severná Kórea je pripravená na dialóg i konfrontáciu so Spojenými štátmi

23.08.2019 09:45

Vyhlásil to severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho.

poľsko tatry horská služba

Po štvrtkovej búrke v Tatrách evidujú už takmer 140 zranených

23.08.2019 09:40

Na poľskej strane si blesky vyžiadali štyroch mŕtvych vrátane dvoch detí, na slovenskej strane zahynul český turista.

Boris Johnson, Emmauel Macron

Johnson v paláci u Macrona ako doma, s chodidlom na stolíku

23.08.2019 09:12

Britský premiér Boris Johnson očividne nebol v Paríži nervózny z rozhovorov o brexite s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 362
Celková čítanosť: 572565x
Priemerná čítanosť článkov: 1582x

Autor blogu

Kategórie